Falowniki

Falowniki wektorowe - dostrojenie silnika do setnych procent

Falowniki są w stanie utrzymać stały moment obrotowy silnika w całym zakresie regulacji prędkości. Bardzo dokładne urządzenia, które umożliwiają dostrojenie silnika do setnych procent. Falowniki wektorowe mogą pracować w trybie (U/f).

Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 1-12 z 18

Ustaw kierunek malejący
Strona
na stronę

Falowniki wektorowe - większa precyzja w kontroli prędkości

Falowniki wektorowe są bardziej zaawansowane i umożliwiają precyzyjną kontrolę prędkości silnika w porównaniu ze sterowaniem skalarnym. Falowniki są w stanie utrzymać stały moment obrotowy silnika w całym zakresie regulacji prędkości. Są to bardzo dokładne urządzenia, które pozwalają na dostrojenie silnika do setnych procent. Falowniki wektorowe mogą również pracować w trybie skalarno-liniowym (U/f).

Falowniki wektorowe z trybem sterowania skalarnego

W przypadku zastosowania falownika wektorowego należy dodatkowo określić parametry znamionowe silnika, z którym falownik będzie współpracował. Znaczna większość nowych i stosowanych po raz pierwszy falowników wektorowych fabrycznie ustawiona jest na tryb sterowania skalarnego. W sterowaniu skalarnym wystarczy podać tylko częstotliwość, napięcie i prąd. W momencie przejścia na sterowanie wektorowe należy ustawić falownik zgodnie z danym silnikiem.

Falowniki z modulacją impulsów PWM

Falowniki wektorowe umożliwiają zwiększenie lub zmniejszenie częstotliwości napięcia. W ten sposób zmieniają prędkość obrotową i regulują rozruch silnika. Jednak przy zmianie częstotliwości należy zachować proporcjonalność do napięcia, czyli napięcie powinno maleć lub wzrastać proporcjonalnie do częstotliwości. Dlatego falowniki są dodatkowo wyposażone w modulację szerokości impulsów (PWM).

W silnikach asynchronicznych prędkość obrotowa wirnika jest o 2% do 4% niższa niż prędkość synchroniczna. Oznacza to, że dla częstotliwości sieci 50 Hz prędkość synchroniczna wynosi 3000 obr/min. Co daje prędkość wirnika w silniku asynchronicznym w zakresie 2800-2900 obr/min.

W naszej ofercie znajdują się falowniki wektorowe 3 fazowe, o mocy do wyboru od 0,75kW do 7,5kW.